logo

  Kredilendirme yazılımı işletme içinde para kullanımını kaldırmak ve bankalara bağımlı kalmadan lokal olarak personel kartlarını birer kredi kartı gibi kullanmak üzere tasarlanmıştır.

  Kredilendirme yazılımı' nın kapsamı karta kredi yüklenmesi ve bu kredinin kart sahibine kullandırılması olarak özetlenebilir. Aşağıda detaylı olarak bu işlemler anlatılmaktadır.


KREDİ YÜKLEME

  Kredilendirme yazılımı ile kartlara kredi 3 farklı şekilde yüklenebilmektedir. Bu yöntemleri aynı anda kullanmak da mümkündür.

  [ 1 ] Belirlenmiş belli yükleme noktalarından manuel olarak kredi yükleme işlemi yapılabilir. Bunun için sabit bir pesonele, bir bilgisayara ve bir RC cihazına ihtiyaç vardır. Bilgisayar ve RC cihazı yerine Android POS cihazı da kullanılabilir. Kartına kredi yükletmek isteyen personel yükleme noktasına gelerek ödeme tutarı kadar krediyi kartına aktarır. Bu yöntemin eksisi yüklemenin yapılacağı günlerde sabit bir personele ihtiyaç duymasıdır.


  [ 2 ] Kredi yükleme işlemi bir Kiosk yardımı ile yapılabilir. Bu işlem için Kiosk üzerinde nakit para için para tanıma cihazı veya kredi kartları için POS cihazı bulunur. Tahsil edilen miktar aynı anda karta aktarılır.


  [ 3 ] Kredi yükleme talimat oluşturarak gerçekleştirilir. Oluşturulan talimatlar başlangıçta sadece veritabanına kayıtlıdır. Bir kişi kartını okuyucuya okuttuğunda işlem onaylanmadan önce cihaz yazılıma okunan kart ile ilgili bir talimatın olup olmadığını sorar. Bu aşamada tanımlı talimatlar karta aktarılır. Kartını okutan kişi için bu işlem yaklaşık 0.60 saniye gibi kısa bir sürede tamamlanır. Aktarım işlemlerinin hangi cihazlardan yapılacağı yazılımdan seçilebilir.

  Talimat oluşturmak için aşağıdaki senaryolara benzer bir çok yöntem kullanılabilir. Bizim en çok kullandığımız yöntemleri aşağıda anlatmaya çalışalım.

    A. Kredi yükleme talimatı belirli bir şarta bağlı olarak personel tarafından tanımlanabilir. Mesela Muhasebe yetkilisi işletme hesabına bir ödeme yapıldığında ödeme yapan kişi için talimat oluşturabilir.


    B. İşletmeye ait web sitesi üzerindeki sanal pos hizmeti ile bir ödeme gerçekleştiğinde yazılım otomatik olarak bir talimat oluşturabilir. Bu işlem için SDK (Software Development Kit) gerekli fonksiyonları içerir.


    C. Anlaşma yapılan bir kuruluşun tahsilatı sonrasında otomatik olarak bir talimat oluşturulabilir. Bu işlem için WEB Servis desteğimiz vardır.


  İşletme kendi imkanlarına göre kredi yüklemek için bu yöntemlerden uygun olanını tercih etmelidir.


KREDİ HARCAMA

  Kredi harcamalarında kart hafızasında tanımlı kredi bilgileri dikkate alınır. Borçlanma limiti, kredi, iskonto, kart grup, bonus, bonus kazanma oranı ve bunus kullanma durumu yorumlanarak kredi kullanımı sağlanır. Bu parametrelerin nasıl kullanıldıklarını anlatmaya çalışalım.

  Borçlanma limiti : Personelin işletmeye ne kadar borçlanabileceğini sınırlandırmaktadır. Bu şekilde tahsilat problemi olmayan personellerin, kartında yeterli kredi olmadığında da harcama yapabilmesi amaçlanmıştır.

  Kredi : Personele ait kredi miktarını gösterir. Bu değer borçlanma limitinin üstünde olduğu sürece personelin harcama işlemleri onaylanır.

  İskonto : Personellere farklı fiyat uygulanmasının gerektiği durumlarda kullanışlıdır. İlk ve sonraki okutmalar için farklı iskontolar tanımlanabilir.

  Kart grup : Personellere farklı fiyat uygulamak için diğer bir yöntemdir. Bu yöntemde personel kartları farklı kart gruplarına ayrılarak tanımlanır. Her kart grubuna ilk ve sonraki okutmalar için farklı fiyatlar uygulanabilir. Bu yöntem genelde üniversitelerde kullanılmaktadır.

  Bonus : Kredilendirme yazılımı Müşteri Sadakat Uygulamaları için bonus işlemlerini desteklemektedir. İşletme içindeki istenen cihazlarda personele bonus kazandırmak mümkündür. Biriken bonus miktarı yine istenen cihazlarda kullandırılabilmektedir.

  Bonus kazanma oranı : Bu değer her harcama sonrasında ne kadar bonus kazanılacağını belirler. Ancak harcama yapılan cihazın da ayarlarında'Bonus kazanmaya izin ver' seçeneğinin işaretli olması gerekir. Bu özellik sadece istenen cihazlardan bonus kazandırılması için düşünülmüştür.

  Bonus kullanma durumu : Bonus nasıl kullanılacağı bu parametre ile belirlenir. 3 farklı kullanım durumu vardır.

    • Bonus kullanma
    • Kredi biterse bonus kullan
    • Yeterli bonus varsa önce bonus kullan  Kredi bilgileri her personel için farklı tanımlanabilmekte ve harcama işlemlerinde büyük esneklik sağlanabilmektedir.


  Kredi harcamaları 4 farklı şekilde yapılabilmektedir. Bu yöntemler aşağıda anlatılmıştır. Tüm yöntemlerde toplam harcama miktarına kart hafızasında tanımlı olan indirim uygulanır. İndirimli tutar kredi miktarından düşülerek kalan kredi tekrar karta yazılır. ' İndirimi dikkate al ' seçeneğinin işaretli olmadığı cihazlarda kart hafızasında indirim tanımlı olsa bile dikkate alınmaz. Bu şekilde sadece istenen cihazlarda indirimin geçerli olması amaçlanmıştır. Tüm yöntemler stok takibini destekler. Yazıcı desteği olan cihazla istenirse yapılan işleme ait fiş de yazdırılabilir. Fiş üzerine yazdırılacak bilgiler tarih, saat, personel adı, kart numarası, alınan ürünlerin listesi, toplam bedel, işlem öncesi kredi, işlem sonrası kredidir. Başka bir otomasyonda kullanılmak üzere bu bilgiler barkodlu olarak da yazdırılabilir. Klavye ve ekrana sahip modellerde yapılan kredi işleminin iptali mümkündür. İptal işleminde kullanılan kredi tekrar karta geri yüklenmekte ve yazıcı desteği olan cihaz kullanıldığında iptal işlemi de yazıcıdan belgelenmektedir.

1 - Sabit ürünlü kredi harcama işlemi : Yapılan işlemin ve ödemesinin sabit olduğu durumlarda ekranlı bir cihaz kullanmanıza gerek yoktur. Ekranı ve klavyesi olmayan RC210e model cihaz ile bu harcama işlemi çok basit bir şekilde yapılabilir. örneğin tabldot hizmeti veren bir yemekhane düşünün. Tabldot ücretini turnike üzerine koyacağınız bir RC210e cihaz ile kolayca tahsil edebilirsiniz.


2 - Değişken ürünlü kredi harcama işlemi : Birden fazla ürün ücretinin tahsil edileceği durumlarda kredilendirme işlemi için ekrana ve klavyeye sahip bir cihaz modeli seçmeniz gerekir. Diğer bir yemekhanenin alakart usulü çalıştığını düşünün. Uygun cihaz modeli size satın alınan ürünleri cihaz ekranından seçmenize olanak verir. ( 2 adet çorba, 1 adet iskender, 1 adet döner, 3 adet ayran gibi). ürün seçiminden sonra işlemi onayladığınızda tüm ürünlerin cihaz üzerinde tanımlı fiyatları kullanılarak toplam bedel hesaplanacak ve bu bedel kartın kredi miktarından düşülecektir. İstendiğinde yazıcıdan fiş alınabilir.


3 - Sabit ürün değişken fiyatlı kredi harcama işlemi : Bu kullanım şeklinde cihazdan ürün seçimi yapılmaz. Sadece her harcama için kredi miktarı istenir. Bu işlem için de ekran ve klavyeye sahip bir cihaz modeli kulanılmalıdır. Girilen miktar kartın kredi miktarından düşülecektir. Bu kullanım marketlerdeki kredi kartının kullanım şekli gibidir. İstendiğinde yazıcıdan fiş alınabilir.


4 - Bilgisayarlı kredi harcama işlemi : Daha yoğun kullanımlı kredilendirme uygulamaları için bu yöntem kullanılır. Bu işlem için 1 adet bilgisayar ve bir adet de RC cihaza ihtiyaç vardır. Tüm ürün işlemleri bilgisayar ekranında yapılır. RC cihaz sadece personel kartından bilgi okumak ve kalan krediyi karta yazmak için kullanılır. Bu nedenle en basit model olan RC210e yeterlidir. Bu yöntemi kullanarak yapılan kredi işlemleri cihaz üzerinden yapılanlarla tamamen aynıdır. Tek farkı cihaz üzerinden çoklu ürün seçimi bilgisayara göre daha yavaştır. Yazılım destekli satış sistemi hızlı ürün seçimi için dokunmatik ekranlara destek vermektedir. Ebatları ayarlanabilen tuşlar dokunmatik ekranlarda ergonomik bir kullanım sağlamaktadır. Bu şekilde yoğun satışların yapıldığı noktalarda işlem hızı en üst seviyeye ulaştırılmıştır. ürün seçimi dokunmatik tuşlar veya fare kullanılarak hızlı bir şekilde yapılır. Marketlerdeki gibi ürünleri barkodlarından da listeye eklemek mümkündür. Onay sonrasında işlem tutarı kart üzerinden tahsil edilmekte ve satış işlemi ile ilgili fiş bilgisayar tarafından yazdırılmaktadır. Yazılım istendiğinde bonus kullandırma işlemlerini de destekler. Gelişmiş iade seçenekleri mevcuttur.

  Bu yöntem ayrıca her personel için ürün filtreleme ve günlük harcama limiti tanımlamalarını da destekler. Bu firmamızın uygulamada karşılaştığı istekler sonucu geliştirdiği bir hizmettir. Örneğin ; Bir veli ilk öğretim okuluna giden çocuğuna bazı ürünlerin (Hamburger, çikolata gibi) satışını istememektedir. Bu durumda o çocuk için bu ürünleri yasaklamak mümkündür. Aynı şekilde çocuğunun günde 5 liradan daha fazla harcama yapmasını istemeyen bir velinin isteği de bu yöntemde desteklenir.

  Yapılan tüm kredi işlemleri personel veya ürün tabanlı olmak üzere raporlanabilmektedir.  Aşağıda bu yöntem ile ilgili görseller verilmiştir..


Bilgisayarlı kredi harcama işlemi için ekran görüntüsüÖrnek fiş için ekran görüntüsüBilgisayarlı kredi harcama işlemi için tanıtım filmi